Košický zlatý poklad

Košický poklad, jako hromadný nález zlatých mincí, patří mezi největší na světě. Našli ho 24. srpna 1935 při kopání základů pod dlažbou sklepa domu č. 68 na Hlavní ulici. Mince které obsahuje, tvoří širokou škálu mincovnictví produkovanou 81 evropskými mincovnami 15.-17. století. Tvoří ho komplex 2920 kusů zlatých mincí, většinou dukátů a dvojdukátů, 3 zlaté medaile a zlatá renesanční řetěz, dlouhá 2,14 m a o hmotnosti 590 gramů. Mezi vzácné numismatické památky patří tři zlaté medaile.

První zlatá medaile je vyražena na počest uherského krále Ludvíka II. / 1516 - 1526 / v roce 1525 v Kremnici. Patří do speciální kategorie kremnických medailí pocházejících z let 1508 až 1525, při kterých není známo autorství. Zpočátku se jejich původ dával do spojitosti s Kremnickým Komor hrabětem Berndhardom Beheima, případně s Hansem Kruegom nebo mistrem Namens Clausem. Tyto úvahy zůstávají nepotvrzené a autorství medailí je dodnes nevyřešenou otázkou.

Druhá zlatá medaile vyražena na počest krále Ferdinanda I. z roku 1541 je dílem Kryštofa Füssla.

Třetí zlatá medaile vyražena na počest krále na Ludvíka II. Jagellonského z roku 1544 se rovněž přisuzuje K. Füsslovi.

Dominující část pokladu však tvoří mince. Kopie mincí z Košického zlatého pokladu jsou vydávány:

  • samostatně v etui vyrobené ze dřeva
  • v kolekcích ve větší dřevěné etui pro 6 ks nebo 12 ks

 

Kolekce obsahuje výběr různých dukátů z pokladu, rozdělených podle zemí i podle panovníků: Uhersko, Sedmihradsko, Čechy, Slezsko, Dolní Rakousko, Štýrsko, Korutany, Německo, Polsko, Švédsko, Dánsko, Anglie, Belgie, Francie, Itálie, Španělsko, Nizozemsko a Antické Řecko.

 

 
0
1101
Autor:
Hmotnost:
Náklad:
Provedení:
Ražba:
Ročník:
Ryzost:
Země původu:

Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.