Nejvzácnější mince ČSR

Zkušební odražky „5 Sokolů“ a „50 Stotin“ – novoražba zkušebních odražků z původních razidel z archívu Mincovny Kremnica, š.p.

Zkušební odražky se běžně zhotovují mincovnou před uvedením nových mincí do oběhu. Jsou vyrobeny ve velmi malém množství kusů za účelem ověření vzhledu a praktických vlastností mince. Často tyto zkušební odražky nejsou určeny a tedy ani použity pro peněžní oběh.

Při vzniku Česko-Slovenské republiky nebylo rozhodnuto o definitivním označení československé měny. Uvažovalo se o různých názvech, včetně třeba „lev“, „československý frank“, „sokol“ a další. Také použití státního znaku „lva“ nebylo ještě tradicí.

Zkušební odražky „5 Sokolů“ a „50 Stotin“ byly realizovány podle návrhu medailéra a sochaře Otakara Španiela v době, kdy ještě neexistovaly žádné vlastní mince nové republiky.

Návrh na minci „50 Stotin“ vznikl v čase, kdy ještě neexistovali žádné vlastní mince nově vznikající republiky. Návrh na minci „50 Stotin“ vznikl v čase, kdy se namísto názvu „haléř“ pro drobné mince uvažovalo také s názvem „stotina“. Neobvyklý námět cukrové řepy použil autor proto, že mladá republika, která byla bez zlatých rezerv, platila za svoje zahraniční pohledávky cukrem.

 
0
163501016350
Autor:
Hmotnost:
Náklad:
Nominál:
Provedení:
Ražba:
Ročník:
Rok emise:
Ryzost:
Země původu:

Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.