2020 - 5000 Kč - Zlatá pamětní mince Hrad Buchlov PROOF (15.55 g, 0.9999 Au)

 
 

Zlatá pamětní mince hrad Švihov provedení PROOF - 10. mince z cyklu Hrady České republiky (2016 - 2020).

Toto zboží teprve čeká na svou ražbu - emise je ČNB naplánována na datum 6. 10. 2020. Za každou rezervovanou minci se předem platí vratná záloha ve výši 3.000,-Kč. K úhradě zbylé částky za objednané zboží Vás vyzveme v dostatečném předstihu v době vydání ... Celý popis

Orientační cena mince: 21 000 Kč

Dostupnost zcela vyprodáno - již nedostupné
3 000 Kč / ks
Kód produktu 2598
Kategorie Zlaté mince ČNB
Položka byla vyprodána...
 

Zlatá pamětní mince hrad Švihov provedení PROOF - 10. mince z cyklu Hrady České republiky (2016 - 2020).

Toto zboží teprve čeká na svou ražbu - emise je ČNB naplánována na datum 6. 10. 2020. Za každou rezervovanou minci se předem platí vratná záloha ve výši 3.000,-Kč. K úhradě zbylé částky za objednané zboží Vás vyzveme v dostatečném předstihu v době vydání.

Česká národní banka, jako emitent (výrobce) si vyhrazuje právo upravit cenu, náklad, technické parametry a datum emise mincí či medailí. Cena je proto pouze orientační. Může být upravena výrobcem dle pohybu cen drahých kovů na světových trzích.

Orientační cena mince: 21 000 Kč

 

Popis zlaté mince Hrad Buchlov

Česká národní banka vypsala v srpnu 2019 ceny za předložení uměleckého návrhu uvedené zlaté mince s uzávěrkou dne 11. října 2019.

Vypsání ceny za předložení uměleckého návrhu na poslední zlatou minci z cyklu Hrady se zúčastnilo 16 výtvarníků, kteří předložili celkem 27 sádrových modelů. Vyhodnocení předložených návrhů uskutečnila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 22. října 2019 v České národní bance. Na vyhodnocení se podílel i odborný poradce Mgr. Martin Tomášek, Ph.D., z Národního památkového ústavu.

V prvním kole komise vyřadila 11 návrhů, které se vyznačovaly výtvarnými nedostatky v kompozici, modelaci či písmu. Ve druhém kole bylo oceněno 11 návrhů základní odměnou. Jeden návrh se vyznačoval velmi kvalitním provedením a z tohoto důvodu získal ve druhém kole zvýšenou odměnu.

Do třetího kola postoupily čtyři návrhy, které byly z výtvarného hlediska nejlépe zpracované a jejichž autoři nejvýstižněji zobrazili zadané téma. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh MgA. Josefa Oplištila za nápadité propojení lícní a rubové strany siluetou hradního jádra. Na lícní straně jsou v siluetě hradu zakomponována heraldická zvířata. Celý návrh je proveden velmi čistě a zajímavě. Druhou cenu komise udělila návrhu Asamata Baltaeva, DiS., za dokonalé zobrazení hradu z nadhledu a detailní ztvárnění stromu s heraldickými zvířaty. Třetí cenu obdržel návrh Luboše Charváta za propracované ztvárnění hradního nádvoří a leteckého pohledu na hrad. Strany jsou vzájemně propojeny nápisy, pod kterými jsou detailní prvky architektury (motiv z dochovaného románského portálu a gotická klenba). Návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů získal ve třetím kole mimořádnou odměnu.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 14. listopadu 2019 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle MgA. Josefa Oplištila.

Zdroj: Popis zlaté mince Hrad Buchlov na stránkách ČNB.

Autor: MgA. Josef Oplištil
Hmotnost: 15.55 g
Ražba: Česká mincovna, a.s.
Emitent: ČNB
Rok emise: 2020
Datum emise: 6. 10. 2020
Nominál: 5000 Kč
Ryzost: 999.9/1000 Au
Ryzí hmotnost: 1/2 oz
Průměr: 28 mm
Hrana: v proof - hladká
Balení: mince je uložena v ochranné plastové kapsli, v lůžku v plastové tmavě červené etuji
Certifikát: s certifikátem věrohodnosti od ČNB
Provedení: proof (prvotřídní kvalita)
Náklad v běžné kvalitě: bude znám až v den emise
Náklad v prvotřídní kvalitě: bude znám až v den emise
Náklad celkem: bude znám až v den emise
Země původu: Česká republika
Sazba DPH: 0 % (Investiční zlato je osvobozeno od DPH dle §92 zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty.)
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.