Vážení zákazníci, od 1.6. do 19.7. 2023 máme eshop zcela zavřený, bez možnosti objednávání zboží. Objednávky přijaté před 1.6. 2023 budou teď vyřízeny. Děkujeme za pochopení.

Zlatá nejvzácnější československá známka - Pošta československá 1919

 
  • 1 z 3
 

Zlatá plaketa s motivem nejvzácnější československé známky - zelená 4 Kronen s převráceným přetiskem "Pošta československá 1919" od významného slovenského medailéra Štefana Novotného ... Celý popis 

Specifikace

Ryzost: 986/1000 Au
Rozměr: 30 x 34 mm
Hmotnost: 9,4 g
Provedení: Proof (neboli PP, prvotřídní kvalita)
Autor návrhu: Štefan Novotný
Ražba: Mincovňa Kremnica š.p
Další parametry  
Dostupnost na dotaz
12 590 Kč / ks
Kód produktu 186
Kategorie Zlato
Položka byla vyprodána...
 

Zlatá plaketa s motivem nejvzácnější československé známky - původně rakousko-uherské světle zelené známky 4 Kronen na žilkovaném papíru s převráceným přetiskem "Pošta československá 1919". Autorem zlaté i stříbrné kopie je významný slovenský sochař, rytec a medailér Štefaný Novotný (autor velkého množství mincí, medailí, plastik, plaket, žetonů, odznaků, atd.). Jako značku na mincích používá iniciálku svého příjmení "N".

Krátce po vzniku Československé republiky v roce 1918 nebyly k dispozici nové známky, a tak se používaly staré rakousko-uherské. Aby bylo jasné, že jde o známky české, byly přetištěny textem "Československá pošta 1919". Na několika exemplářích byl nápis natištěn obráceně.

Známky si vzal domů jako raritu tehdejší ministr spojů a chtěl jimi obdarovat přátel. Jeho syn však několik známek sebral a na poště v Jindřišské jejich prodal sběratelům.

Po válce byl jediný dochovaný exemplář zkonfiškovaný pražskému právníkovi Sobotkovi a putoval do Poštovního muzea v Praze. Nikdy však nebyl nikde vystaven. Výjimkou byla právě dvoudenní výstava Praga 68. Tu ovšem viděli především odborníci a nadšení sběratelé.

Po restituci známku získali Sobotkovi dědicové a prodali ji soukromé osobě. Po deseti letech v trezoru byla známka představena veřejnosti na tiskové konferenci a 15. - 17. září .2006 byla vystavena na sběratelském veletrhu v průmyslovém paláci v Praze. Známka je pojištěna na 10 mil. Kč.

 

Autor: Štefan Novotný
Rozměr: 30 x 34 mm
Hmotnost: 9.4 g
Ražba: Mincovňa Kremnica š.p.
Ryzost: 986/1000 Au
Ročník: 1919
Provedení: proof (prvotřídní kvalita)
Náklad: 111 ks
Země původu: Slovenská republika