Vážení zákazníci, od 1.6. do 19.7. 2023 máme eshop zcela zavřený, bez možnosti objednávání zboží. Objednávky přijaté před 1.6. 2023 budou teď vyřízeny. Děkujeme za pochopení.

Zlatá známka Britská Guayana

 
  • 1 z 3
 

Zlatá plaketa s motivem známky světové rarity č. 1 - karmínové jednocentové Britské Guyany (One-Cent Magenta) od významného slovenského medailéra J. Černaje ... Celý popis 

Specifikace

Ryzost: 585/1000 Au
Rozměr: 28 x 24 mm
Hmotnost: 3,8 g
Provedení: Proof (neboli PP, prvotřídní kvalita)
Autor návrhu: Ján Černaj
Ražba: Mincovňa Kremnica š.p
Další parametry  
Dostupnost na dotaz
12 000 Kč / ks
Kód produktu 138
Kategorie Zlato
Položka byla vyprodána...
 

Zlatá plaketa s motivem známky jednocentové Britské Guyany (známé i jako One-Cent Magenta) od významného slovenského medailéra Jána Černaje, autora velkého množství medailí a mincí a spoluatora slovenských euromincí.

Světovou raritou číslo 1 mezi známkami a vlastně i unikátem, protože se zachoval pouze 1 exemplář, je jednocentová karmínová Britská Guiana z roku 1856. Vytištěna byla v tehdejší Britské Guyaně z nouze, když se zpozdila dodávka známek z Británie do této kolonie v Jižní Americe a místní poštmistr byl nucen požádat o výpomoc místní tiskárnu Joseph Baum & William Dallas, která běžně tiskla noviny Official Gazette. Podle odborníků dnes z tehdy vytištěné série známek na knihtiskovém stroji existuje již jen několik čtyřcentových a právě tato jediná jednocentová.

Tuto nepříliš vzhlednou, těžce poškozenou známku z červeného papíru, s rohy zastřiženými do osmiúhelníku, na níž se dá rozeznat kresba plachetnice na mořských vlnách, vydražil v roce 1980 největší filatelista historie, americký multimilionář John du Pont za 935 000 dolarů (asi 18,6 milionu korun). V roce 2014, kdy ji vydražil anonymní kupec za 9,5 milionu dolarů (cca 192,5 milionu korun), mnohonásobně překonala dosavadní rekordmanku, „Tříšilinkovou žlutou“ a stala se tak nejdražší známkou světa.

Kromě lodi je na známce ještě vidět státní znak Britské Guyany, a motto kolonie Damus Petimus Que Vicissim, které původně napsal římský básník Quintus Horatius Flaccus a dvoukruhové razítko DEMERARA.

Podle originálu byly vyraženy ploténky ze zlata.

Autor: Ján Černaj
Rozměr: 28 x 24 mm
Hmotnost: 3.8 g
Ražba: Mincovňa Kremnica š.p.
Ryzost: 585/1000 Au
Ročník: 1856
Provedení: proof (prvotřídní kvalita)
Limitovaný náklad: -
Země původu: Slovenská republika