Vážení zákazníci, od 1.6. do 19.7. 2023 máme eshop zcela zavřený, bez možnosti objednávání zboží. Objednávky přijaté před 1.6. 2023 budou teď vyřízeny. Děkujeme za pochopení.

Zlatá známka Obrácená Jenny

 
  • 1 z 3
 

Zlatá plaketa s motivem nejznámější a nejpopulárnější známky USA, tzv. Obrácená Jenny od významného slovenského rytce a medailéra Pavla Karólyho ... Celý popis 

Specifikace

Ryzost: 986/1000 Au
Rozměr: 38 x 33 mm
Hmotnost: 11 g
Provedení: Proof (neboli PP, prvotřídní kvalita)
Autor návrhu: Pavel Károly
Ražba: Mincovňa Kremnica š.p
Další parametry  
Dostupnost na dotaz
12 900 Kč / ks
Kód produktu 144
Kategorie Zlato
Položka byla vyprodána...
 

Zlatá plaketa s motivem nejznámější a nejpopulárnější známky USA, tzv. Obrácená Jenny nebo Převrácená Jenny (anglicky Inverted Jenny) od významného slovenského rytce a medailéra Pavla Karólyho, autora mnoha sběratelských pamětních mincí a spoluautora slovenských oběhových centových euromincí. Jeho značkou na mincích je stylizované "PK".

Obrácená Jenny je chybotisk americké poštovní známky z roku 1918, který patří k nejdražším filatelistickým raritám na světě. V tomhle roce byla v USA zavedena letecká pošta a začaly se pro ni vydávat známky navržené Clairem Aubreym Houstonem, které měly červený rámeček s označením United States Postal Service a hodnotou 24 centů, uprostřed byla modrá kresba dvojplošníku Curtiss JN-4, nazývaného zkráceně Jenny. V tiskárně došlo u některých archů k nesprávnému nastavení štočků, takže na známkách bylo letadlo zobrazeno vzhůru nohama. Většina chybotisků byla zničena, ale jeden unikl pozornosti a dostal se do distribuce.

Tento arch se stovkou známek si koupil 14. května na poště ve Washingtonu sběratel William T. Robey; když vyšlo najevo, že jde o unikát, vyšplhala se jeho cena z pořizovací hodnoty 24 dolarů na patnáct tisíc. Dalším majitelem se stal Edward H. Green, který arch rozstříhal, známky očísloval a prodával po jednom až čtyřech kusech, aby zvýšil jejich cenu. Ze sta Obrácených Jenny jsou známí majitelé 98 kusů. V roce 2016 byla jedna známka prodána za 1 600 000 amerických dolarů.

Podle originálu byly vyraženy ploténky ze zlata a stříbra s povrchovou úpravou proof, v limitovaném nákladu 111 ks.

Autor: Pavel Károly
Rozměr: 38 x 33 mm
Hmotnost: 11 g
Ražba: Mincovňa Kremnica š.p.
Ryzost: 986/1000 Au
Ročník: 1918
Provedení: proof (prvotřídní kvalita)
Náklad: 111 ks
Země původu: Slovenská republika