Doprava pro ČR zdarma při nákupu nad 5000 Kč a pro SR od 197 EUR.

2019 - 100 Kč - Alois Rašín - První pamětní bankovka ČNB!

Neohodnoceno
 
Novinka
  • 1 z 2
 

První pamětní bankovka vydaná Českou národní bankou z plánované sady tří pamětních bankovek (emise v letech 2019, 2022 a 2026), jenž má jednotící motiv, kterým je "Budování československé měny". 

V originální obálce z ČNB s letáčkem.

31. ledna 2019 vydala Česká národní banka (ČNB) první pamětní bankovku v nominální hodnotě 100 Kč ke 100. výročí budování československé měny s portrétem Aloise Rašína. Bankovka je 84 mm široká a 194 mm dlouhá ... Celý popis

 

Dostupnost na dotaz
6 990 Kč / ks
Kód produktu 625
Kategorie Pamětní bankovky
Položka byla vyprodána...
 

31. ledna 2019 vydala Česká národní banka (ČNB) první pamětní bankovku v nominální hodnotě 100 Kč ke 100. výročí budování československé měny s portrétem Aloise Rašína. Bankovka je 84 mm široká a 194 mm dlouhá.

Česká národní banka vypsala v říjnu 2017 ceny za předložení uměleckého návrhu bankovky 100 Kč vzor 2019, která bude vydána ke 100. výročí budování československé měny od jejího zavedení v roce 1919, s uzávěrkou dne 19. ledna 2018.

Vypsání ceny se účastnilo 15 výtvarníků, kteří předložili celkem 17 grafických návrhů. Vyhodnocení uměleckých návrhů uskutečnila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 30. ledna 2018. Odbornými poradci byli za ideovou náplň bankovky bývalý ředitel peněžní sekce JUDr. Leopold Surga a hlavní archivář ČNB PhDr. Jakub Kunert, za technickou realizaci zástupci Státní tiskárny cenin Ing. Zdeněk Novotný, vedoucí přípravy tiskových desek a figurální rytec Martin Srb a jako nezávislý grafik bývalý vedoucí litograf Státní tiskárny cenin Lubomír Hogenauer.

Komise hodnotila návrhy tradičním tříkolovým systémem. V prvním kole bylo vyřazeno 9 návrhů, které se vyznačovaly nižší výtvarnou úrovní, nevystižením tématu a portrétu. Ve druhém kole získaly čtyři návrhy základní odměnu a jeden návrh zvýšenou odměnu za velmi kvalitní provedení. Do třetího kola postoupily tři návrhy, které podle názoru komise a odborných poradců byly na nejvyšší výtvarné úrovni, nejlépe zachytily zadané téma a byly nejvhodnější pro realizaci z hlediska grafických a ryteckých prací. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové za vynikající výtvarnou úroveň, zvládnutí specifik bankovkové grafiky, výstižný portrét a krásný soulad obou stran. Druhou cenu obdržel návrh MgA. Pavla Hrubého za moderní a netradiční pojetí vzhledu bankovky. Třetí cenu udělila komise návrhu akademického malíře Zdeňka Netopila za kompoziční řešení a nápaditý ornament na líci.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 1. března 2018 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci bankovky podle návrhu akademické malířky Evy Haškové.

Ochranné prvky: bavlna, vodoznak, ruční kresba i rytina, opticky proměnl. barva, skrytý obrazec v rameni Rašína, soutisková značka, proužek ukrytý a magneticky kódovaný + 1 speciální tajný ochranný prvek

Podpis: Jiří Rusnok, guvernér
Návrh: ak. mal. Eva Hašková
Ocelorytina: Martin Srb
Technické práce: František Dvořák
Ceninový design: Michal Šindelář

Podobné produkty

Příslušenství: Pevný přebal a publikace
Celý název: Budování československé měny - Alois Rašín
Autor: Hašková Eva
Rozměr: 19,4 x 8,4 cm
Emitent: Česká národní banka (ČNB)
Nominál: 100 Kč
Náklad: 20 000 ks
Tisk: STC Praha, Státní tiskárna cenin (STC Praha)
Sazba DPH: 0% z nominálu + 21%
Poznámka: První pamětní bankovka ČNB.
Emise: 31.01. 2019