Doprava pro ČR zdarma při nákupu nad 5000 Kč a pro SR od 197 EUR.

Album na mince

Pokud se zajímáte o tom, jak dobře zorganizovat svou (nejen) numismatickou sbírku, jste zde správně! Jsme toho názoru, že dobře zvolené album na mince, či obecněji úložný systém, pomáhá především:

  • zvýšit radost ze sbírání a z vaší sbírky - je to jednoduché, dobře organizovaná sbírka zvyšuje radost ze sbírky samotné a motivuje vás do dalšího sbírání.
  • zvýšit hodnotu sbírky - ano, o hodnotě sbírky rozhoduje i její prezentace; proto se majitelé velkých sbírek s nimi rádi prezentují a "dělají ji reklamu". Zde ale nejde o "reklamu", ale o zvýšení hodnoty sbírky tím, že jsou jednotlivé mince určeny (včetně např. vzácných variant) a správně seřazeny. Trochu o tom pohovoříme dále. 
  • ochraňuje sbírku před poškozením - ať se rozhodnete použít album na mince, nebo jiný sběratelský systém, jedním z hlavních cílů, kterých chce sběratel docílit.

 

Pokud se blíže podíváme na alba pro archivaci numismatické sbírky, existují dva základní typy (které si následně projdeme podrobněji):

  • album na mince s nevyjímatelnými listy
  • album na mince s vyjímatelnými listy (albový úložný systém)

 

Album na mince s nevyjímatelnými listy

Alba na mince bez vyjímatelných listů jsou tím, co si sběratel pod termínem "album na mince" obvykle představí. Jde o jednoúčelové album s neměnitelnými listy. Zřejmě je nejlepší ukázat si příklad, který je níže na obrázku: jedná se o Album na mince s možností uložení 96 mincí. Album obsahuje 8 ks pevných nevyjímatelných listů, každý na 12 mincí do průměru 33 mm. Velikost alba je 15,5 x 20,5x4 cm.

kapesni album na mince

Album na mince s pevnými listy Leuchtturm. Album obsahuje 8 ks pevných nevyjímatelných listů, každý na 12 mincí do průměru 33 mm. Velikost tohoto alba na mince je 15,5 x 20,5x4 cm.

Existuje samozřejmě celé spektrum provedení alb na mince s nevyjímatelnými listy. Volbu alba je třeba přizpůsobit vašemu sběratelskému záměru či části sbírky, kterou chcete do alba uložit. A to se již pak samozřejmě nedá změnit. Podobný princip existuje i v rámci alba na bankovky, viz tento příklad: Kapesní album na bankovky EURO SOUVENIR.

Album na mince s vyjímatelnými listy - albový úložní systém

Jednotlivá alba mají vyjímatelné listy na kroužkové vazbě - jedná se tak o jistou "formu šanonů". Kroužková vazba je vzhledem k požadované nosnosti konstruována mnohem robustněji, než v případě klasického šanonu a její tvar je do písmene "D" a unese toho opravdu hodně.

album na mince - optima classic

Album na mince s vyjímatelnými listy Leuchtturm představuje univerzální systém pro organizaci vaší sbírky. Zde jsou prezentována alba OPTIMA CLASSIC. Album je vloženo do ochranné kazety, která zvyšuje jeho pevnost, stabilitu a zabraňuje vypadnutí předmětů uvnitř během transportu (pokud by se náhodou uvolnily). V jednotnosti je krása a pomocí těchto alb můžete většinu své sbírky uspořádat jednotným a reprezentativním způsobem. Různé barvy lze kombinovat dle typu archivované sbírky, tj. například modrou barvu na mince, zelenou barvu na  album pro bankovky, černou na cenné papíry apod.

Tato alba na mince s vyjímatelnými listy plní funkci "multifunkčního" úložného systému. Jednotlivé typy systému (jak bude diskutováno dále) se liší velikostí alba (fyzickými rozměry) a tedy i velikostí albového listu a dostupností různých typů listů do těchto alb. Úložný systém pak snadno proměníte v album na bankovky apod.

Pozor, i když to systém umožňuje, nedoporučujeme kombinovat uložení mincí a bankovek do jednoho alba. Může dojít k otlačení tvrdých mincí do bankovek. Bankovky, pohlednice, akcie a další sběratelské předměty z papíru doporučujeme sbírat zvlášť!

album na mince muze byt pouzito i pro dalsi systemy

Univerzální albové listy jsou skvělá věc (zde jde albové listy Grande od společnosti Leuchtturm). Umožní ze stejného úložného systému vytvořit jednou album na mince, podruhé album na bankovky, na známky či pohlednice apod. Různé typy albových listů umožnují archivovat podstatnou část či dokonce celou sbírku v jednotném systému. A to je skvělé, neboť v jednoduchosti je krása :)

Dobře organizovaná sbírka motivuje v dalším sbírání. V dobře organizované sbírce se sami dobře vyznáte a poznáte (cítíte) co ve sbírce chybí. Rychleji se také vrátíte ke sbírání, pokud jste z nějakého důvodu museli sbírání přerušit (pro řadu numismatiků je zlomová např. stavba domu, narození potomka apod.).

 

albové listy

Příklady listů, které lze vložit do alba. Zleva: 1) list pro uložení větších bankovek, 2) list pro uložení aršíků známek nebo např. akcií, 3) list pro uložení 100 mincovních rámečků o rozměrech 50x50 mm.

 

Album na mince jako univerzální úložný systém - jednotlivé typy

Jak již bylo řečeno, alba na mince s vyjímatelnými listy představují ve skutečnosti univerzální úložný systém. Základní rozdíl mezi jednotlivými typy (např. Numis nebo Grande) je ve velikosti alba a dostupných jednotlivých typů úložných listů. Vybrané typy úložných albových systémů jsou například:

Při výběru vhodného typu alba (a tedy jeho rozměrů) je třeba zvážit následující tři hlavní otázky:

  • Jaký prostor pro uložení alba e k dispozici a co se do alba bude ukládat (mince, pohlednice nebo například značně rozměrné cenné listy) -  podle tohoto je třeba zvolit velikost. Chcete jednotnou velikost napříč celou vaší sbírkou a zároveň sbíráte např. akcie (cenné papíry)? Pak budete muset šáhnout po něčem větším.
  • Podívat se, jaké listy jsou pro daný úložný systém (album) k dispozici - před výběrem úložného systému 
  • Budu chtít vše sbírat (pokud sbírám například bankovky, mince) v jednom systému? - pokud ano, musím se ubezpečit, že jsou opět dostupné příslušné albové listy v dostatečné velikosti (ty historické akcie opravdu umí být prevít :).

Při výběru systému je třeba volit systém dle svých fyzických možností pro uložení jednotlivých alb, ale i potřeb pro organizaci sbírky. Hovoříme zde zejména o váze systému s uloženou sbírkou či její částí (velké plné album mincí může být zbytečně těžké i pro středně zdatného muže a sbírku je praktičtější rozdělit) a jeho rozměrech (budete mít prostor pro uložení i většího množství těchto alb?).

Sbírání je dlouhodobou záležitostí, pro řadu sběratelů na desetiletí. Numismatická sbírka se proto nezřídka mnoho nacestuje. Vhodné album na mince má snížit riziko poškození během přesunu sbírky. Vámi zvolené album na mince může být osudem vaší sbírky na mnoho desetiletí. Ochranná kazeta (viz obrázek výše, kde jsou alba zasunuty do kazety) zabraňuje vypadnutí předmětu z alba (pokud by nedopatřením došlo k jeho uvolnění) a snižuje vnik prachu do alba. Ochranná kazeta také celé album zpevňuje, což je důležité, zejména pokud nese sbírku o větší hmotnosti.

Závěrem bychom si dovolili říci...

Sbírka má hodnotu, jen pokud je roztříděná a přehledná. Když numismatik předává sbírku (svým dědicům), měl by ji předat jasně a přehledně organizovanou. Tato skutečnost sběratelům často nedochází a to proto, že zkušený numismatik (samozřejmě) nemá problém s prakticky okamžitou identifikací každí z mincí ze své sbírky a většiny ostatních mincí. Pro dědice sbírky to může být zcela jiný problém a při nezdaru se ve sbírce zorientovat (po mnoha a mnoha hodinách snahy) jí raději prodá.... Dobře organizovaná sbírka pak má hodnotu nejen pro sběratele, ale i pro ostatní členy rodiny. Nikdo tu nejsme věčně.... a tak se může dědic objevit dříve než si někdy myslíme. 

A to přece víte, co je největší noční můrou sběratelů: že rodina sbírku prodá za cenu, kterou jste tvrdili, že stála :D.

Další možnosti organizace numismatické sbírky

Album na mince či univerzální albový systém nemusí být jediným způsobem organizace vaší sbírky. Vzácnější kusy lze umístit samostatně a to např. do mincových skříní či boxů nebo lze použít tzv. etue na mince.

etue-pro-mince

Příklad etue na mince jako úložného systému. Zde určená pro mince umístěné ve sběratelské krabičce (slabs) některé z certifikačních autorit.

2534_volterra-50-slabs-mincovni-kazeta-na-50-pouzder-obdelnikove-mincovni-kapsle-slabs-everslab-quickslab-ngc-pcgs-anacs-leuchtturm-327918-lighthouse

Další, velmi oblíbeným způsobem organizace sbírky certifikovaných mincí v jednotlivých slabs certifikační autority je tato mincovní skříňka.