Doprava pro ČR zdarma při nákupu nad 5000 Kč a pro SR od 197 EUR.

Album na bankovky

Album na bankovky představuje jeden z nejobvyklejších způsobů uchování notafilické sbírky, tj. sbírky bankovek.

Pokud se zajímáte o tom, jak dobře zorganizovat svou (nejen) notafilickou sbírku, jste zde správně! Jsme toho názoru, že dobře zvolené album na bankovky, či obecněji úložný systém, pomáhá především:

  • zvýšit radost ze sbírání a z vaší sbírky - je to jednoduché, dobře organizovaná sbírka zvyšuje radost ze sbírky samotné a motivuje vás do dalšího sbírání.
  • zvýšit hodnotu sbírky - ano, o hodnotě sbírky rozhoduje i její prezentace; proto se majitelé velkých sbírek s nimi rádi prezentují a "dělají ji reklamu". Zde ale nejde o "reklamu", ale o zvýšení hodnoty sbírky tím, že jsou jednotlivé bankovky určeny (včetně např. vzácných variant) a správně seřazeny. Trochu o tom pohovoříme dále. 
  • ochraňuje sbírku před poškozením - ať se rozhodnete použít album na bankovky, nebo jiný sběratelský systém, jedním z hlavních cílů, kterých chce sběratel docílit.

 

To samé tvrdíme v případě alba na mince v jiném přehledovém článku.

Pokud se blíže podíváme na alba pro archivaci notafilické sbírky, existují dva základní typy (které si následně projdeme podrobněji):

  • album na bankovky s nevyjímatelnými listy
  • album na bankovky s vyjímatelnými listy (albový úložný systém)

 

Album na bankovky s nevyjímatelnými listy

Album na bankovky s nevyjímatelnými listy je album s předdefinovanými rozměry a perforacemi jednotlivých albových listů. Před nákupem alba je třeba zvážit, jaká část sbírky (tj. které bankovky) budou v daném albu uloženy a podle toho volit dané album.

album na bankovky souvenir

Album na bankovky, v tomto případě na 0 euro bankovky.

Album na bankovky s vyjímatelnými listy - albový úložný systém

Album s vyměnitelnými listy představuje defacto univerzální úložný systém. Umožňuje vám organizovat sbírku v jednotném systému a to nezávisle na tom, zda se jedná o mince, bankovky, známky nebo např. akcie. Jednotlivá alba mají vyjímatelné listy vždy na kroužkové vazbě - jedná se tak o jistou "formu šanonů". Kroužková vazba je vzhledem k požadované nosnosti konstruována mnohem robustněji, než v případě klasického šanonu a její tvar je do písmene "D" a unese toho opravdu hodně.

V jednotnosti je krása

album na bankovky

Album na bankovky s vyjímatelnými listy představuje univerzální a jednotný způsob organizace vaší sbírky. Albové listy si můžete volit dle potřeby a rozměrů jednotlivých bankovek. Lze dokoupit i listy pro archivaci mincí, známek nebo akcií (cenných papírů).

 

album na mince muze byt pouzito i pro dalsi systemy

Univerzální albové listy jsou skvělá věc (zde jde albové listy Grande od společnosti Leuchtturm). Umožní ze stejného úložného systému vytvořit jednou album na mince, podruhé album na bankovky, na známky či pohlednice apod. Různé typy albových listů umožnují archivovat podstatnou část či dokonce celou sbírku v jednotném systému. A to je skvělé, neboť v jednoduchosti je krása :)

Dobře organizovaná sbírka motivuje v dalším sbírání. V dobře organizované sbírce se sami dobře vyznáte a poznáte (cítíte) co ve sbírce chybí. Rychleji se také vrátíte ke sbírání, pokud jste z nějakého důvodu museli sbírání přerušit (pro řadu numismatiků je zlomová např. stavba domu, narození potomka apod.).

albové listy

Příklady listů, které lze vložit do alba. Zleva: 1) list pro uložení větších bankovek, 2) list pro uložení aršíků známek nebo např. akcií, 3) list pro uložení 100 mincovních rámečků o rozměrech 50x50 mm.

Album na bankovky jako univerzální úložný systém - jednotlivé typy

Jak již bylo řečeno, alba na bankovky s vyjímatelnými listy představují ve skutečnosti univerzální úložný systém. Základní rozdíl mezi jednotlivými typy (např. Numis nebo Grande) je ve velikosti alba a dostupných jednotlivých typů úložných listů. Vybrané typy úložných albových systémů jsou například:

Při výběru vhodného typu alba (a tedy jeho rozměrů) je třeba zvážit následující tři hlavní otázky:

  • Jaký prostor pro uložení alba je k dispozici a co se do alba bude ukládat (mince, pohlednice nebo například značně rozměrné cenné listy) -  podle tohoto je třeba zvolit velikost. Chcete jednotnou velikost napříč celou vaší sbírkou a zároveň sbíráte např. akcie (cenné papíry)? Pak budete muset šáhnout po něčem větším.
  • Podívat se, jaké listy jsou pro daný úložný systém (album) k dispozici - před výběrem úložného systému 
  • Budu chtít vše sbírat (pokud sbírám například bankovky, mince) v jednom systému? - pokud ano, musím se ubezpečit, že jsou opět dostupné příslušné albové listy v dostatečné velikosti (ty historické akcie opravdu umí být prevít :).

Při výběru systému je třeba volit systém dle svých fyzických možností pro uložení jednotlivých alb, ale i potřeb pro organizaci sbírky. Hovoříme zde zejména o váze systému s uloženou sbírkou či její částí (velké plné album mincí může být zbytečně těžké i pro středně zdatného muže a sbírku je praktičtější rozdělit) a jeho rozměrech (budete mít prostor pro uložení i většího množství těchto alb?).

Sbírání je dlouhodobou záležitostí, pro řadu sběratelů na desetiletí. Numismatická sbírka se proto nezřídka mnoho nacestuje. Vhodné album na mince má snížit riziko poškození během přesunu sbírky. Vámi zvolené album na mince může být osudem vaší sbírky na mnoho desetiletí.

Ochranná kazeta (viz obrázek výše, kde jsou alba zasunuty do kazety) zabraňuje vypadnutí předmětu z alba (pokud by nedopatřením došlo k jeho uvolnění) a snižuje vnik prachu do alba. Ochranná kazeta také celé album zpevňuje, což je důležité, zejména pokud nese sbírku o větší hmotnosti.

Pozor, i když to systém umožňuje, nedoporučujeme kombinovat uložení mincí a bankovek do jednoho alba. Může dojít k otlačení tvrdých mincí do bankovek. Bankovky, pohlednice, akcie a další sběratelské předměty z papíru doporučujeme sbírat zvlášť!

Samostatné ochranné obaly na bankovky

Další možností archivace sbírky je volné uložení bankovek v samostatných ochranných obalech a jejich uložení v některém z boxů.

obaly na bankovky -jpg

Obal na bankovky pro jejich ochranu při volném uložení.