Vzácná oběhová mince 10 Kč (desetikoruna) z roku 1993 a její cena

Jaká je nejvzácnější mince České republiky od roku 1993?

Za nejvzácnější minci ČR (České republiky) od roku 1993 je považována mince 10 Kč (desetikoruna) z roku 1993, která byla vyražene v tzv. zkušební sérii. Z hlediska katalogu a numismatiky se pak také jedná o tzv. "variantu", zkušební ražbu apod. 

Čím se tedy tato vzácná varianta 10 Kč (desetikoruna) mince z roku 1993 vyznačuje?

Symbol KČ na zadní straně je menší a horní část písmen se pouze těsně dotýká vrchní linky a nepřekračuje ji, což jsme se snažili naznačit na obrázku níže. Ražbu nezajišťovala Česká mincovna, ale Mincovna Hamburg. Oproti starším ročníkům mince 10 Kč (desetikoruna) je tedy i odlišná značka mincovny (ražba v r. 1993 Hamburgische Münze Hamburg, od r. 1994 Česká mincovna v Jablonci nad Nisou).

Do oběhu se těchto desetikorun dostala údajně jen tisícovka a z toho byla možná část zničena. Autorovi návrhu (akademický sochař Ladislav Kozák) vadila malá písmena "KČ" a návrh přepracoval. Mluvční České národní banky k tomu uvádí: "Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč. Prostřednictvím mincovních automatů se pak dostaly do oběhu".

mince 10 Kč z roku 1993 "zkušební ražba"  a běžná ražbaMince 10 Kč (desetikoruna) z roku 1993 běžná ražba (vlevo) a "zkušební ražba" (pravo) 

Zda je to (úplná) pravda, lze samozřejmě těžko říci. Při sbírání tohoto typu mincí vždy existuje riziko, že je "někdě" větší množství těchto mincí a ty jsou postupně na aukcích uvolňovány do oběhu (je zajímavé, že se na aukcích objevují i kusy, které nikdy zřejmě nebyly v oběhu). Pokud ale tento "emitent" bude rozumný, nemusí to, vzhledem k rostoucímu zájmu o tyto vzácné mince, znamenat pokles ceny.

Jaká je cena mince 10 Kč (desetikoruna) z roku 1993

U mincí této vzácnosti je odpoveď vždy stejná: tržní, tj. taková, jakou jsou ochotni právě zaplatit účastníci aukce/dražby apod.

V době psaní článku aktuální katalog minci Mince Československa 1918-1992, ČR a SR 1993-2020 uvádí cenu 200 000 Kč u mince v zachovalosti 0/0.

Halíře dělají talíře, obzvláště ty z roku 2004

Velký potenciál na nejvzácnější mince mají také mince 10 hal a 20 hal z roku 2004, ty byly raženy ve velmi nízkém náklady 200 ks pro 20 halíř a 350 ks pro 10 halíř. Osud těchto mincí nám ale není znám.

 

Mohlo by vás zajímat

 

Související produkty

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.