Doprava pro ČR zdarma při nákupu nad 5000 Kč a pro SR od 197 EUR.

Vzácná oběhová mince 10 Kč z roku 1993 a její cena - vzácná desetikoruna

Jaká je nejvzácnější mince České republiky od roku 1993?

Za nejvzácnější minci ČR (České republiky) od roku 1993 je považována mince 10 Kč (desetikoruna) z roku 1993, která byla vyražene v tzv. zkušební sérii. Z hlediska katalogu a numismatiky se pak také jedná o tzv. "variantu", zkušební ražbu apod. 

Čím se tedy tato vzácná 10 Kč (vzácná desetikoruna) mince z roku 1993 vyznačuje?

Symbol KČ na zadní straně je menší a horní část písmen se pouze těsně dotýká vrchní linky a nepřekračuje ji, což jsme se snažili naznačit na obrázku níže. Ražbu nezajišťovala Česká mincovna, ale Mincovna Hamburg. Oproti starším ročníkům mince 10 Kč (desetikoruna) je tedy i odlišná značka mincovny (ražba v r. 1993 Hamburgische Münze Hamburg, od r. 1994 Česká mincovna v Jablonci nad Nisou).

Do oběhu se těchto desetikorun dostala údajně jen tisícovka a z toho byla možná část zničena. Autorovi návrhu (akademický sochař Ladislav Kozák) vadila malá písmena "KČ" a návrh přepracoval. Mluvčí České národní banky k tomu uvádí: "Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč. Prostřednictvím mincovních automatů se pak dostaly do oběhu".

mince 10 Kč z roku 1993 "zkušební ražba"  a běžná ražbaMince 10 Kč (desetikoruna) z roku 1993 běžná ražba (vlevo) a "zkušební ražba" (pravo). Nejedná se tady o žádnou chyboražbu, jak bývá mylně zaměňováno. Pozor na obrázku zcela vlevo je vyznačena obyčejná (běžná) varianta mince 10 Kč 1993.  

Zda je to (úplná) pravda, lze samozřejmě těžko říci. Při sbírání tohoto typu mincí vždy existuje riziko, že je "někdě" větší množství těchto mincí a ty jsou postupně na aukcích uvolňovány do oběhu (je zajímavé, že se na aukcích objevují i kusy, které nikdy zřejmě nebyly v oběhu). Pokud ale tento "emitent" bude rozumný, nemusí to, vzhledem k rostoucímu zájmu o tyto vzácné mince, znamenat pokles ceny.

10 kč 1993 chyboražba

Výše uvedená 10 Kč mince bývá také někdy nazývána jako "chyboražba". To určitě není správné označení. Chyboražby vznikají zcela jinak: jde o chybnou ražbu, kdy je použito poškozené razidlo (např. prasklé) nebo razidlo špatně vyrobené (některé kontury jsou špatně na razidlo přeneseny ze sádrového modelu apod.). Chyboražby bývají individuální (např. není správně doražen letopočet). Zde bylo konáno úmyslně, došlo však ke změně návrhu.

Mince, které bychom označili jako "10 Kč 1993 chyboražba" samozřejmě existují, ale nejsou tak sběratelsky žádané.

katalog minci

O aktuálních cenách oběhových i dalších mincí vás spolehlivě informuje katalog mincí (též ceník mincí).

 

Jaká je cena mince 10 Kč (desetikoruna) z roku 1993

U mincí této vzácnosti je odpověď vždy stejná: tržní, tj. taková, jakou jsou ochotni právě zaplatit účastníci aukce/dražby apod.

V době psaní článku aktuální katalog minci Mince Československa 1918-1992, ČR a SR 1993-2020 uvádí cenu 200 000 Kč u mince v zachovalosti 0/0.

Halíře dělají talíře, obzvláště ty z roku 2004

Velký potenciál na nejvzácnější mince mají také mince 10 hal a 20 hal z roku 2004, ty byly raženy ve velmi nízkém náklady 200 ks pro 20 halíř a 350 ks pro 10 halíř. Osud těchto mincí nám ale není znám.

 

Související produkty

 

album na mince etue na mince mince CNB
Album na mince Etue na mince Pamětní mince ČNB

 

 

Mohlo by vás zajímat