Doprava pro ČR zdarma při nákupu nad 5000 Kč a pro SR od 197 EUR.

2011 - 10 EUR - Stříbrná pamětní mince - Memorandum národa slovenského 150. výročie prijatia - 18 g - 0.900 Ag - PROOF

Neohodnoceno
 
  • 1 z 4
 

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 10 EURO Memorandum národa slovenského- 150. výročie prijatia v provedení PROOF ... Celý popis 

Specifikace

Ryzost: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
Průměr: 34 mm
Hmotnost: 18 g
Provedení: proof (prvotřídní kvalita)
Náklad v proof: 9 100 ks
Ražba: Mincovňa Kremnica š.p
Další parametry
 

 

Dostupnost na dotaz
890 Kč / ks
Kód produktu 280
Kategorie Mária Poldaufová
Položka byla vyprodána...
 

Národní banka Slovenska (NBS) vyhlásila v březnu 2010 veřejnou anonymní soutěž na výtvarný návrh stříbrné sběratelské mince v nominální hodnotě 10 EUR k 150. výročí přijetí Memoranda národa slovenského, jednoho z nejvýznamnějších dokumentů, které se spojují s národnoemancipačným procesem Slováků. Do soutěže předložilo sedm autorů šest výtvarných prací (jedna byla dílem dvou autorů). Komise guvernéra NBS na posuzování výtvarných návrhů slovenských euromincí je hodnotila v červnu 2010. Soutěž byla ukončena bez udělení první, druhé a třetí ceny a žádný z předložených návrhů nebyl doporučen k realizaci mince. Na výtvarný návrh mince byla v červenci 2010 vyhlášena opakovaná veřejná soutěž. Na účast v ní byli vyzváni autoři dvou nejlépe hodnocených návrhů - Mgr. art. Andrea Rolková a Pavel Károly, kteří návrh vytvořili ve spoluautořství a akad. soch. Jozef Karol Höger. Do opakované soutěže předložili autoři také šest výtvarných prací, které odborná komise posoudila v říjnu 2010. Na zasedáních komise se v obou případech jako odborný poradce zúčastnil historik PhDr. Milan Podrimavský, CSc.

Komise dospěla k názoru, že na realizaci je nejvhodnější kombinace dvou návrhů, aversu od spoluautorů Mgr. art. Andrei Rolkové a Pavla Károlyho a reversu od autorky Márie Poldaufovej. Oba návrhy byly oceněny druhou cenou. První ani třetí cena nebyly v soutěži uděleny.

Vybraný avers komisi oslovil jasnou charakteristikou slovenské krajiny. Ústřední motiv - stylizovaný strom lípy je doplněn vrchem Kriváň, který je symbolem svébytnosti slovenského národa a kostelem jako symbolem křesťanství. Komise také ocenila kompoziční řešení, ve kterém použité dekorativní prvky korespondují se zvolenými motivy, textem i písmem. Vzhledem k tomu, že ani na averse a ani na reverse návrhů, které byly schváleny k realizaci nebyla uvedena nominální hodnota mince, bylo na setkání s autory dohodnuté její doplnění na aversní stranu. Hlavním motivem reversu je ztvárnění matičního shromáždění s kostelem a lipami v pozadí.

O vybraném reversu komise konstatovala, že je modelací i kompozičně nejpropracovanější a nejčistší ze všech předložených soutěžních návrhů. Memorandové shromáždění je na něm ztvárněné několika vhodně zvolenými postavami, místo shromáždění charakterizuje kostel s lipami a slovenskost je zdůrazněna dvojkřížem na trojvrší, symbolem Slovenska. Avers vytváří přirozený, i když tvarově kontrastnější pendant reversu symbolizující listinu memoranda komponovanou se státním znakem, slavnostní stuhou a textem.

Výsledky soutěže a další návrhy na minci jsou ke shlédnutí na stránkach NBS zde.

Memorandum národa slovenského - 150. výročí přijetí: Ve dnech 6. - 7. června 1861 se v Turčianském Svatém Martině konalo Slovenské národní shromáždění, fórum zástupců Slovenská měst a obcí, které přijalo politický program s názvem Memorandum národa slovenského. Dokument definoval požadavky Slováků na uznání národní svébytnosti v státoprávní, politické, kulturní a jazykové oblasti v rámci vícenárodního Uherska. Jeho hlavním tvůrcem byl Štefan Marko Daxner. Shromáždění zvolilo Stálý národní výbor v čele s Janem Franciscim, jehož úkolem bylo prosazovat přijatá usnesení do života.

Memorandum patří k nejvýznamnějším dokumentům národnoemancipačných snah Slováků. Vyjádřilo principy národní identity a myšlenku rovnoprávnosti, které tvořily základní platformu slovenské politiky v přístupu k řešení národní otázky až do rozpadu Rakousko-Uherska v roce 1918.

Zdroj: www.nbs.sk

Autor: Andrea Rolková (avers), Pavel Károly (avers), Mária Poldaufová (revers)
Hmotnost: 18 g
Rytec: Dalibor Schmidt
Ražba: Mincovňa Kremnica š.p.
Emitent: NBS
Rok emise: 2011
Datum emise: 17. 5. 2011
Vyhláška č.: -
Nominál: 10 eur
Ryzost: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
Průměr: 34 mm
Hrana: nápis: "ZA NÁRODNÚ SVOJBYTNOSŤ A ROVNOPRÁVNOSŤ"
Balení: mince je uložena v plastové kapsli v modrém lůžku v modré plastové etuji s certifikátem + originální informační leták od NBS
Certifikát: s certifikátem
Provedení: proof (prvotřídní kvalita)
Náklad v běžné kvalitě: 9 500 ks
Náklad v prvotřídní kvalitě: 9 100 ks
Náklad celkem: 18 600 ks
Země původu: Slovenská republika
Sazba DPH: 0 % z nominálu + 21 %