Doprava pro ČR zdarma při nákupu nad 5000 Kč a pro SR od 197 EUR.

Stříbrná známka Osvobozená republika, chybotisk 50/50

Neohodnoceno
 
  • 1 z 2
 

Stříbrná replika nejznámější československé známky Osvobozená republika, chybotisk 50/50 od významného slovenského medailéra Štefana Novotného  ... Celý popis 

Specifikace

Ryzost: 925/1000 Ag
Rozměr: 22 x 26 mm
Hmotnost: 4,1 g
Provedení: Proof (neboli PP, prvotřídní kvalita)
Autor návrhu: Štefan Novotný
Ražba: Mincovňa Kremnica š.p
Další parametry  
Dostupnost na dotaz
6 500 Kč / ks
Kód produktu 150
Kategorie Štefan Novotný
Položka byla vyprodána...
 

Stříbrná replika nejznámější československé známky Osvobozená republika, chybotisk 50/50 od významného slovenského sochaře, rytce a medailéra Štefana Novotného, autora velkého množství mincí, medailí, plastik, plaket, žetonů, odznaků, ... Jako značku autor na mincích používá první písmeno svého příjmení "N".

Z velice populárního chybotisku 50/50 na známce Osvobozená republika se dochovalo jen několik málo kusů. Osvobozenou republiku navrhl V.H. Brunner a mezi českými i slovenskými sběrateli je tato známka velice oblíbená.

Tento chybotisk vznikl v dobách první republiky, kdy zbylo poště několik známek ze série Osvobozená republika a tak se rozhodla je přetisknout slovem DOPLATIT a udělat z nich známky doplatní. K přetisku byly určeny 20 haléřové a 150 haléřové známky, obě v červené barvě.  Vzhledem  k tomu, že 50 haléřové známky byly taktéž červené, snadno došlo k jejich záměně a byli přetisknuty stejným doplatným 50 haléřů. V současné době je celkem známo kolem 13 - 17 ks těchto známek s chybotiskem 50/50.

Když se tyto známky dostaly na poštu Praha 14, bylo samozřejmě již poštovním zaměstnancům zcela jedno, jaká byla původní nominální hodnota a pro ně byla rozhodující označení nominále přetiskem. A tak je běžně používali na vybírání doplatného na nesprávně frankovaných zásilkách. Objev těchto známek vyvolal nevídaný rozruch mezi sběrateli a když se zjistilo, že známky používala pošta Praha 14 v Holešovicích, byl i kvůli tomu prohledán archív jednoho obchodního domu. Nakonec se podařilo několik těchto známek na korespondenci nalézt.

Jelikož se to celé rychle rozkřiklo a zjistilo se, že existuje pouze několik exemplářů, chybotisk velice rychle cenově stoupal. Cena na aukci z roku 1998 (Filatelie s.r.o.) výrazně přesáhla miliónovou hranici. Odhadovaná cena dle Pof. 2005 č. DL49AX je 1 200 000 Kč.

Podle originálu byly vyraženy ploténky ze zlata a stříbra s povrchovou úpravou proof, v limitovaném nákladu 111 ks.

Autor: Štefan Novotný
Rozměr: 22 x 26 mm
Hmotnost: 4.1 g
Ražba: Mincovňa Kremnica š.p.
Ryzost: 925/1000 Ag
Ročník: 1927
Provedení: proof (prvotřídní kvalita)
Náklad: 111 ks
Země původu: Slovenská republika