Doprava pro ČR zdarma při nákupu nad 5000 Kč a pro SR od 197 EUR.

Pamětní bankovka 100 kč 2019 s Aloisem Rašínem

Dne 31. ledna 2019 vydala Česká národní banka (ČNB) svou zcela první pamětní bankovku v nominální hodnotě 100 Kč s vyobrazením Aloise Rašína (prvního československého ministra financí). Bankovka vznikla ke 100. výročí budování československé měny a její rozměry jsou: 84 mm šířka a 194 mm délka. Tato bankovka je tedy výrazně větší než běžná 100 Kč bankovka s rozměry 140 x 69 mm. Bankovkový papír této nové 100 Kč bankovky je opatřen viditelnými oranžovými ochrannými vlákny o délce přibližně 6 mm. Aktuálně je 100 Kč bankovka v naší nabídce.

100 Kc vz 2019 alois rasin bankovka

Z hlediska ochranných prvků uvádí ČNB: "Bankovka je opatřena ochrannou soutiskovou značkou v pravé horní části tiskového obrazce lícní strany a levé horní části tiskového obrazce rubové strany v podobě linek a plošek na lipovém lístku. V průsvitu proti světlu se linky a plošky soutiskové značky z obou stran bankovky spojí ve stylizovaná písmena AR." Všechny uvedené texty jsou vytištěny tiskem z hloubky v barvě tmavě hnědé. Podtisk bankovky je vytištěn tiskem z plochy s drobným rastrem v odstínech žluté a oranžové barvy s opakujícím se mikrotextem „ČNB 100“.

Grafická podoba bankovky vznikla na základě veřejné soutěže. Vypsání ceny se účastnilo 15 výtvarníků, kteří předložili celkem 17 grafických návrhů. Nakonec bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 1. března 2018 potvrdila rozhodnutí kouse a schválila realizaci bankovky podle návrhu akademické malířky Evy Haškové. Věříme, že její umělecká díla čeká slibná sběratelská budoucnoust.

Pozn.: Jistě vás jako každého numismatika či notafilista zajímá také historie. O Aloisovi Rašínovi vznikl v roce 2018 film Rašín. Ten nebyl sice kritiky přijat bez výhrad, představuje však zajímavý pohled do historicky atraktivní doby.

Související produkty