Doprava pro ČR zdarma při nákupu nad 5000 Kč a pro SR od 197 EUR.

Jak vyčistit zlato a zlaté mince

vČištění zlata má svá specifika a čištění zlatých mincí obzvláště. Podrobné informace k čištění mincí obecného rázu naleznete v samostatném článku: Jak vyčistit mince. Hned na počátku musíme odlišit čištění zlatých mincí a medailí, tj. tzv. numismat od čištění zlatých šperků. I když jde v obou případech o "stejné zlato", jsou číštěním sledovány různé cíle.

Varování úvodem

Pozn.: Čištěním mince nikdy nezvýšíte její zachovalost! Naopak může k razantnímu poklesu zachovalosti dojít.

Nevhodným chemickým a neopatrným mechanickým čištěním nových i starých mincí (medailí) může dojít k nezvratnému poškození mince či medaile (tzv. numismatu), tj. (odborně řečeno) k výraznému snížení zachovalosti numismatu. Do čištění numismat, na kterých vám záleží, se rozhodně nepouštějte, pokud si nejste zcela jistit tím, co děláte. Zkušenosti přece můžete nabrat na pokusném čištění již poškozených či jinak nehodnotných mincí.

Vedle poškrábání může dojít nevhodným čištěním k chemickému poškození povrchu, které může být navíc bez mikroskopu a zkušeností (rozhodně pak z fotografií) nezjistitelné. Velkým rozčarováním pak může být útrata stovek tisíc za minci (např. svatováclavský dukát), která na fotografii, ale i na první pohled vypadá dobře, ale byla znehodnocena neodborným čištěním, viz obrázek níže. Zde certifikovaná mince byla odhalena jako poškozená nesprávným čištěním (IMPROPERLY CLEANED). Na první pohled vypadá mince dobře (zde zlatá mince o nominální hodnotě $5 z roku 1910), ale během certifikace bylo identifikována jako poškozená. Garantujeme vám, že při nákupu přes Internet toto poškození mince z fotografií nepoznáte. A začínající sběratel poškození nepozná ani při ohledání mince (popravdě s tím může mít problém i pokročilejší sběratel).

Nesprávně vyčištěná zlatá mince - americký dolar

Certifikovaná mince byla certifikační autoritou (NGC) odhalena jako poškozená nesprávným čištěním (IMPROPERLY CLEANED) - buď došlo k jejímu poškrábání nebo chemickému poškození povrchu. Toto by mělo být výrazným varováním před neodborným čištěním mincí!

 

Leštění zlatých mincí - nikdy!

Zlaté mince nikdy neleštěte! Opravdu nikdy. Zlato je poměrně měkké (i když jsou v mincích příměsi pro zvýšení tvrdosti výsledné slitiny). Při leštění dojde vždy k poškrábání a snadno i zásadnímu znehodnocení mince! Neexistuje žádný důvod pro leštění zlatých mincí.

Pozn.: Leštěním samozřejmě nikdy ze zlaté mince vyražené běžnou technikou (tzv. bk mince, běžná kvalita) nikdy nevznikne mince typu proof. Zde je nutná ražba leštěným razidlem. 

Čištění zlatých šperků