Doprava pro ČR zdarma při nákupu nad 5000 Kč a pro SR od 197 EUR.

Jak začít sbírat mince - rádce začínajícího numismatika

Jak (začít) sbírat mince?

"Jak sbírat mince?" je otázka, před kterou nestojí jen numismatik - začátečník, kterého tento obor z nějakého důvodu nedávno zaujal, ale v podstatě každý numismatik, který se rozhodl právě investovat větší či menší finanční prostředky a "zainvestovat" do nákupu mincí či medailí. I když jsme k tomuto tématu připravili obsáhlejší článek (protože je třeba vysvětlit některé jednotlivosti), domníváme se, že odpověď je jednoduchá: sbírejte mince či medaile tak, aby vás to těšilo. Protože pokud vás to těšit nebude, nebudete tomu věnovat dostatečné množství času a zájmu a nakonec se sbíráním mincí dříve nebo později přestanete... a vaše pracně budovaná sbírka zůstane ležet někde na spodku šuplíku a nebo ji v nejhorším případě, již bez zájmu, za zlomek ceny prodáte, jen "abyste se toho zbavili".

Numismatika je tak trochu alchymie. Člověk sám sebe proměňuje skrze sbírku, kterou vytváří, stejně tak jako se stavitel, programátor či umělec proměňují skrze svá díla. Numismatika je ale také o historii a poznání společnosti a společenských dějů, dějů, které se neustále opakují znovu a znovu a lidé jsou jimi znovu a znovu překvapeni, jako by nastali poprvé. Prohlížení numismatické sbírky by se dalo přirovnat k četbě knihy. V numismatikovi vyvolává podobné pocity duševního zaujetí, zklidnění. Mohli bychom říci, že prohlížení sbírky je forma meditace či kontemplace.

 

Jsou na numismatiku potřeba velké finanční prostředky?

Existuje přesvědčení, že mince jsou dnes drahé či dokonce tzv. předražené (tím se zřejmě myslí, že cena brzy spadne, protože jinak není možné, aby na funkčním trhu bylo něco tzv. předražené - cenu určuje kupující). Domníváme se, že to není pravda, nebo že to alespoň není pravda u většiny mincí. Když se rozhlédneme kolem sebe tak vidíme, jak většina hodnotných věcí (nemovitosti, pozemky, sběratelské věci) roste na ceně. To je podle nás způsobeno dvěma jevy:

  1. inflace a s tím spojená vynucená spotřeba ("koupím si to a to, než mi ty prachy sežere inflace")
  2. současné fiat peníze (v minulosti to tak nebylo, mince byly z drahých kovů) ztratily funkci uchovatele hodnot a lidé hledají náhradní instrument pro uložení hodnot

 

52825998_2443268509036274_5115617322995810304_n_1

Kumulovaná inflace za posledních 100 let. A to jsou podle nás ještě optimistické údaje.

Ceny mincí a medailí tedy rostou proto, že současné fiat peníze v důsledku velké inflace a dalším manipulacím (záporným úročením, snahou zrušit hotovost apod.) přestávají plnit funkci uchovatele hodnot. Lidé pak hledají něco, co tuto funkci uchovatele hodnot bude náhradně plnit a numismatický materiál tuto funkci jistě mít snadno může. A to z následujících důvodů: vysoká likvidita, mobilita, neregistrovatelnost (v tom jsou ještě lepší bankovky a známky), snadná dělitelnost investice, možnost uložení i velké hodnoty do jedné mince apod.

Je ke sbírání mincí potřeba značný finanční obnos? Domníváme se, že nikoli, ale stejně jako všude, i zde je to bez finančních prostředků náročnější a takové sbírání vyžaduje mnohem více znalostí. I s malým rozpočtem můžete najít specifickou oblast, která (zatím) uniká zájmu mainstreamu a přesto zde můžete nalézt velmi unikátní mince (medaile, známky.... ostatně numismatika není jen o mincích), které budou (až je samozřejmě třeba právě vy vynesete na světlo a seznámíte s nimi numismatickou komunitu) rychle růst na ceně. To, co budete sbírat se bude zřejmě časem měnit a občas (samozřejmě nejlépe, když jsou ceny nahoře), část své sbírky "pustíte", tedy sběratelskou terminologií řečeno, prodáte.

 

Jak poznat vzácné mince

Poznat vzácnou minci či medaili je většinou poměrně snadné (prostě stačí vyhledání v příslušném katalogu), může to být ale i velmi těžké. A to přes veškeré katalogy mincí a další numismatickou literaturu. Vzácné mince mnohdy unikají pozornosti i ve sbírkách zkušenějších numismatiků. Mnohdy totiž o (klidně o astronomické) ceně mince či medaile rozhoduje detail a ten dokonce nemusí být zatím ani dobře (nebo vůbec) zdokumentován. Ano, většina numismatiků miluje drobnosti a drobné detaily, ale to je charakteristické pro celou řadu sběratelských oborů.

Diskuze se zkušenějšími kolegy nikdy neuškodí, ale nemůžeme se na ní plně spolehnout, především, pokud jde o vzácnou minci mimo naše "běžné sběratelské okruhy". Ne že bychom kolegy podezírali ve snaze vás přesvědčit o levném prodeji drahé mince (i to se může stát), ale obecně platí, že místní komunita je znalá především v oblasti mincí a medailí, které se na daném území sbírají tradičně. A tak například v ČR najdeme jen minimum odborníků na mince dolarové měny, přestože tu budou stovky fundovaných odborníků na mince a medaile Františka Josefa I (FJI).

52353328_2406134256083033_4914627056999858176_o

V USA je sběratelská komunita velká a bohatá. Nelze se tak divit, že ceny mincí dolarové měny jsou doslova astronomické.

 

Styly sbírání mincí

Zkusíme si říci něco o tzv. "stylech sbírání mincí". Uvedené rozdělení prosím berte jako účelové, do jisté míry didaktické a navzájem se překrývající. Jeden numismatik obvykle není čistě např. jen "ročníkový sběratel" apod. Tedy, pojďme si o tom něco říci.

 

Sbírání podle ceníku

Sbírání podle ceníku je naivní sbírání minci, které jsou uvedené v některém z oblíbených ceníků s tím, "že cena roste, tak ať je mám dřív než ostatní a vydělám". Každý sběratel tohoto typu by si měl podle nás položit následující otázku: neurčuje cenu mince náhodou ceník (katalog), než že by katalog reflektoval skutečnou cenu? Není cena vybraných mincí pak spiše politikou? I zde jednoznačně platí, že žádný strom neroste do nebe a každá bublina jednou splaskne. Sbírání "podle ceníku" nepovažujeme za stejné jako tzv. sbírání investiční. To je totíž mnohdy sbírání "navzdory ceníku", protože jde o hledání doposud nedoceněných kusů (mimo přifukovanou bublinu), kde cena poroste. Sběratelé podle ceníku se řídí pravidlem: co je levné, není dobré.

 

Sbírání toho, co si najdu "na poli"

Hledání mincí na polích a v lesích s pomocí detektoru kovů je náročné, ale nesmírně krásné. Naděje na slušný nález je poměrně malá (a když už něco slušného najdete, je třeba to odevzdat státu), ale i drobný nález tržně bezcenné mince vyvolává při tomto sbírání velkou radost a vztah k vlastnoručně nalezeným mincím je mnohem silnější.

Toto sbírání mincí či medailí je rozhodně nejnákladnější. Něco pěkného nalézt vyžaduje velké štěstí a když už něco pěkného naleznete, tak to musíte odevzdat. Pokud vás zajímají mince jako takové, je rozhodně rozumnější jít do práce a na mince si vydělat.

Pozor na zákony ČR! Nejeden "polní numismatik" se už dostal v ČR do kriminálu (jen poznamenáváme, že když použijete detektor kovů, nedostanete z nálezu ani malé "nálezné").

 nalez numismaticke mince detektorem na poli_3

Parádní nález na poli, 6 krejcar, 1849 A, půjde na vyčištění

 

Ročníkové sbírání

Tj. například mít všechny mince korunové měny FJI (pokud si věříte, tak včetně variant), všechny oběhové mince první republiky (zde vám s velkou pravděpodobností bude chybět 5 haléř z roku 1924, protože i s velkým připraveným finančním objemem na něj nemusíte nikdy na trhu narazit). Ročníkových sběratelů mincí je velké množství a tito sběratelé vytváří silný tlak na jejich cenu (v aukcích přihazují, a přihazují, a přihazují,  a ....), obzvláště u vzácných ročníkových mincí pak cena značně a rychle roste.

Jak začít s tím typem sbírání mincí? Ročníkově můžete klidně začít sbírat mince tím, že vytáhnete peněženku a podíváte se, zda v ní nemáte mince o vysoké zachovalosti (viz dále) a můžete je vyčlenit do vaší sbírky. S notnou dávkou štěstí tam pak můžete nalézt i poměrně vzácné mince oběhové mince České republiky. Není vyloučeno, i když je to dnes již téměř nemožné, že v peněžence naleznete i vzácnou variantu mince 10 Kč z roku 1993.

Mezi ročníkové sbírání mincí můžeme zařadit i sbírání sběratelských mincí ČNB (a například zvláště stříbrných mincí ČNB a zlatých mincí ČNB), což je v ČR jedno z nejčastějších ročníkových sbírání mincí v ČR.

 

Tematické sbírání mincí

Tematické sbírání nebo-li tematická numismatika je zaměřená na sbírání mincí / medailí s jistým tématem. Asi bude nejlepší, když si uvedeme příklady. Tedy předmětem tematické numismatiky mohou být např.:

  • tzv. střelecké mince a medaile,
  • mince a medaile s vyobrazením diktátorů (Hitler, Stalin, François Duvalier apod.),
  • mince a medaile druhé světové války,
  • mince a medaile s vyobrazením jistého státníka (u nás velmi často spojeno např. s TGM),
  • mince a medaile spojené s danou institucí (např. Sokolem, ČVUT nebo Lékařskou komorou),
  • mince a medaile daného autora (např. O. Španiela),
  • cokoli dalšího vás napadne.

 

Samozřejmě lze tematicky sbírat i např. mince a medaile s vyobrazením koně, dopravního prostředku apod. I když toto sbírání mincí budí mezi ostatními numismatiky často despekt a posměšky, neshledáváme na něm nic špatného. Pokud to sběratele těší, proč by nemohl sbírat mince a medaile s vyobrazením letadel? Pamatujte: jediným soudcem i obhájcem (a obvykle tedy i sponzorem) vaší numismatické sbírky jste vy sami!

Tematickému sbírání podle autora bychom mohli vyřadit samostatnou kategorii. Mezi numismatiky je poměrně časté a sbírají se hlavně autoři, kteří jsou spojeni s tvorbou měny (O. Španiel, V. Oppl apod.).

 

Geografické sbírání mincí

Geografické sbírání mincí a medailí je sbírání mincí a medailí z určité lokality. Například Řecka, Německa, Španělka (ale oblast si lze vybrat libovolně). Často (z praktického hlediska nezbytně) je toto sbírání vymezeno i časovým obdobím, např. antika nebo období velkomoravské říše apod.

Za geografické sbírání mincí lze považovat (pokud tedy pro tento styl nechceme vytvořit zvlášť kategorii) i sbírání mincí vyražených danou mincovnou. Např. sbírání ražeb Kremnické Mincovny. Opět je ale obvykle nezbytné nějaké vymezení, neboť například v této nejdéle (nepřetržitě) fungující mincovně světa se toho vyrazilo poměrně dost.

 

Exonumismatika

Exonumismatika je sbírání "specialit", exotických kousků a úlovků. Do exonimismatiky tak můžeme zařadit i sbírání odražků, zkušebních ražeb apod. Exonumismatika obvykle žene touha mít něco velmi speciálního. Mnohdy ani ne tak ceněného (přece jen je málo kdo takový exot jako vy, že), ale něco s obsáhlým, nejasným, či dokonce tajemným příběhem ("kdo to sakra z té mincovny ukradl!"). U exonumismatiky je hranice mezi cetkou a výjimečně vzácnou raritou velmi tenká. Určení pravosti je mnohdy velmi obtížné, někdy nemožné.

Exonumismatika rozhodně není pro začátečníky! A zároveň také platí, že každý zkušenější numismatik je zároveň tak trochu exonumismatik, neboť alespoň část jeho sbírky je této problematice věnována. Většina exonumismatiků vám řekne, že žádnými exonimismatiky nejsou, ale že tedy určitě a rádi sbírají "specialitky".

Exonimismatik samozřejmě sní o tom, že objeví a "nasbírá" doposud nepovšimnutý či opomíjený okruh mincí a medailí a to ještě před tím, než se tento numismatický materiál stane mainstreamem a poroste rapidně na ceně. Nepříjemností exonumismatické sbírky je obvykle nižší likvidita její značné částí. Prostě to chvíli trvá, než naleznete někoho, kdo tyto vzácné a zvláštní exempláře (dostatečně) ocení.

Odražek 2 koruny z roku 1913 (FJI) do hliníkového střížku

Odražek 2 koruny z roku 1913 (FJI) do hliníkového střížku ve skvělé zachovalosti. Pro exonumismatiky hledaný artikl a ceněný kousek.

 

Zachovalost aneb stav mincí

Zachovalost je v numismatice alfou-omegou. Zachovalostí se myslí fyzický stav mince, tj. stupeň jejího opotřebení, ale i kvalita ražby v mincovně (ostatně proto například NGC používá pro tzv. mincovní stav (MS - mint state) 11 stavů, tj. MS70 až MS60). Existuje několik různých stupnic stanovení zachovalosti. Více o tom píšeme v samostatném článku.

Problematika k zachovalosti mincí je obsáhlá a dnes i poměrně technicky náročná (ano, při snaze o objektivizaci hodnocení mincí stále častěji vystupuje moderní technika). Dovolíme si proto zmínit nejdůležitější informace:

  • cena i vzácnost mince/medaile roste s její zachovalostí. Je to proto, že se mohlo dochovat mnoho stovek tisíc kusů, ale kusů ve velmi vysoké zachovalosti (MS62 anebo dokonce MS67 a více) se mohlo zachovat jen několik desítek. A tomu odpovídá i cena,
  • numismatici jsou obzvláště alergičtí na některé typy poškození: poškození po závěsu (uchycení mince na různé typy řetízků a závěsů), poškození vyvrtanou dírkou apod.,
  • čištěním mince se zachovalost samozřejmě nikdy nezvýší, snadno se ale neodborným čištěním zásadně sníží,
  • obecně je lepší investiční strategií sbírat dražší a vzácnější mince o vysoké zachovalosti, než sbírat množství "šrotu" (pokud si zde můžeme dovolit použít numismatický slang).

 

Naprosto unikátní zachovalost MS63 PL (proof-like) mince 20 krejcar 1779A, Bavorsko

Naprosto unikátní zachovalost MS63 PL (proof-like) mince 20 krejcar 1779A, Bavorsko

Jak vyčistit mince?

Od otázky "jak začít sbírat mince?" k otázce "jak vyčistit mince". A nemyslete si, že špatně vyčištěné mince nikdo nepozná, protože poškození není zrovna na první pohled vidět! Pozná, byť k tomu bude potřebovat vhodný mikroskop či jiné vybavení, ale to už dnes není technicky žádný problém.

nespravne vycistena mince dolar

Nesprávně vyčištěná mince. Poškození je tak velké, že certifikační autorita NGC ustoupila od hodnocení zachovalosti

Výše je obrázek nesprávně (improperly) vyčištěná mince. Certifikační autorita NGC zde rozpoznala nesprávné čištění mince. I když na první pohled může být (bez dalších optických pomůcek), tato skutečnost pro netrénované oko špatně odhalitelná. A to by se jistě našli prodejci, kteří by minci hodnotili jako např. -0/0-. Toto hodnocení minci či medaili, pokud není opravdu velmi vzácná, redukuje limitně na cenu kovu!

Pokud jste začátečník, můžete čištění mincí vyzkoušet (ostatně jak jinak nabrat zkušenosti), ale než si budete jistí, začněte s těmi, u nichž vám zničení skutečně nevadí. Oproti minulosti je dnes výhoda, že na trhu jsou dostupné profesionální čistící lázně na mince, jejichž použití je snadné a při správné aplikaci nedochází k poškození mince.

Podrobněji se problematice čištění mincí a medailí věnujeme v samostatném článku

 

Certifikace mincí a medailí

Když se podíváte zde po článku, naleznete zde řadu mincí v tzv. "slabs" (krabičky), tj. obalech, do kterých byly zataveny tzv. certifikační autoritou (v tomto případě společností NGC). Během certifikace je certifikační autoritou stanovena:

  • pravost mince a
  • zachovalost (stanovení zachovalosti lze vynechat).

 

Certifikovat mince, nebo necertifikovat? Naše doporučení je vzácnější mince (ono to samozřejmě není zadarmo) rozhodně certifikovat. Zásadním způsobem se zvyšuje jejich likvidita i důvěryhodnost prodeje. A kdyby něco.... mince lze z krabiček kdykoli "osvobodit".

 

Organizace numismatické sbírky

Už jsme si říkali, že prohlížení sbírky je forma meditace či kontemplace; tak je to alespoň pro většinu numismatiků (u málo koho naleznete sbírku mincí prostě pohozenou v "kýbli" s olejem, ale i s tím jsme se již setkali). Dobrá reprezentace je tak samozřejmě žádaná. Opět je to problematika na samostatný článek. Zde jen řekneme, že existují v zásadě tyto prostředky pro organizaci numismatické sbírky

 

Existují samozřejmě i pořadače pro certifikované mince v již zmiňovaných "slabs". Ty lze pak uchovat ve slabech, mincovních boxech, etuích nebo speciálních pořadačích. Prolematice sběratelských potřeb jsme se věnovali také v samostatných článcích: Etue na mince, album na mince.

etue-pro-mince

Etue na mince ve slabs od certifikační autority

Sběratelská literatura

I když jsou různé katalogy a ceníky mincí užitečné, snažte se nastudovat více, než je obsaženo v těchto katalozích. Ceníky (přesněji tedy katalogy) poskytují informace různých sériích a nejčastějších variantách, lze toho úspěšně sbírat mnohem více, než je obsaženo v cenících

Obecně platí, že když už se mince nebo medaile objeví z nějakého důvodu v ceníku, informace o ní se rozšíří mezi širší sběratelskou veřejnost (a "sběratele podle ceníku", ale i rozumné investory) a cena této mince roste (a to i třeba rychleji než mezi stálicemi, které jsou v ceníku již delší dobu).

Sběratelská literatura tak může být snadno sama předmětem sbírání. A nutno říci, že i ta poměrně rychle roste na ceně, neboť mnohé informace v ní obsažené jsou unikátní. Jedním z dobrých příkladů je například kniha Kremnická mincovňa 1328-1978 od autorů Hlinka, Kazimír.

 

Závěrem

Co říci závěrem? Sbírání mincí pro vás může být zálibou, která do jisté míry zlepší váš život a pomůže vám uložit naspořené prostředky do daleké budoucnosti (děti vašich dětí, pokud bude potřeba).  Čím více funkcí vaše sběratelská aktivita plní, tím samozřejmě lépe, o to větší má smysl.

Sbírání mincí a medailí může být:

  • zajímavým koníčkem a celoživotní vášní,
  • způsobem, jak uložit hodnotu,
  • způsobem, jak nahlédnout do života našich předků,
  • terapií,
  • odborným historickým zájmem (či dokonce zaměstnáním),
  • ....

 

Přejeme vám, aby vás numismatika bavila a stala se vášní, která bude potěšením v dobrých časech a oporou v těch horších. A to numismatika jistě zvládnout může.