Doprava pro ČR zdarma při nákupu nad 5000 Kč a pro SR od 197 EUR.

Certifikace vzácných mincí

Certifikovat či necertifikovat - to je otázka: je vhodnější uzamknout minci do kapsle a označit číslem zachovalosti nebo se vzepřít a ponechat ji svobodu? Na tuto Hamletovskou otázku máme překvapivě jednoduchou odpověď.

Pozn.: V článku se opakovaně zmiňujeme o zachovalosti mincí. Této problematice se věnujeme v samostatném článku: Zachovalost mincí a medailí. Hovoříme zde také o čištění mincí, tomu je věnován článek: Jak vyčistit mince. Zvláště je pak rozpracována kapitola: Jak vyčistit stříbro - stříbrné mince a šperky.

Co je to certifikace mincí

Certifikace mincí je určení pravosti, zachovalosti a typu mince některou z certifikačních autorit. Certifikační autorita minci umístí do nerozebíratelné krabičky / pouzdra a vybaví odpovídajícím popisným štítkem. Mince je pak ve sbírce umístěna v tomto pouzdře a tak je mince také případně prodávána.

Certifikační autorita si za tuto službu samozřejmě účtuje poplatky. Ty se liší podle typu a dalších vlastností mince (ročník, materiál, cenu apod.). V tomto článku se budeme věnovat výhodám i nevýhodám certifikace a diskuzi nad tím, kdy se do certifikace mince pustit a kdy se to nevyplatí. Pro hodnocení zachovalosti certifikační autority obvykle používají modifikovanou Sheldonovu škálu pro hodnocení zachovalosti mincí a medailí.

Certifikační autority

Certifikačních autorit je dnes celá řada a nalezneme jak lokální, které se specializují především na mince na daném území, tak věhlasné, globální, které se obvykle věnují většině mincí a medailí na trhu. Mezi ty nejznámější globální certifikační autority patří:

  • NGC - (Numismatic Guaranty Corporation) jedna ze dvou nejznámějších a nejuznávanějších certifikačních autorit. Centrála v USA.
  • PCGS - (Professional Coin Grading Service) vedle NGC je PCGS jedna ze dvou nejuznávanějších certifikačních autorit. Centrála opět v USA.
  • ANACS - nejstarší certifikační autorita v USA vytvořená věhlasnou American Numismatic Association. Dnes však není zdaleka nejběžnější.
  • ICG - (Independent Coin Grades) je další certifikační autorita z USA
  • GENI EXPERT - (Gradations et Expertises Numismatiques Internationales) francouzská certifikační autorita, celosvětový záběr
  • CHNGC - (China Gold Coin Incorporation) čínská verze NGC (jak napovídá i název), specializace především na čínské mince a medaile

 

Ukázka certifikované mince dle PCGS

Pochopit značení na štítku certifikované mince může být obtížnější. Připravili jsme proto vysvětlení, co jednotlivé značky na štítku znamenají. Zde je příklad mince certifikované autoritou PCGS.

 

Výhody certifikace mincí

  • Vyšší likvidita mince - kupující má tendenci zakoupit minci ve známém stavu (s danou zachovalostí) a s ověřenou pravostí.
  • Nižší náklady na prodej - za pravost mince již ručí jistá autorita, nepotřebujete aukční síň a soudní znalce (kteří, ruku na srdce, často věhlasu NGC nebo PCGS nedosahují). Minci tak snadno prodáte i bez ztráty hodnoty "aukční přirážkou".
  • Vyšší průměrná cena při prodeji - opět souvisí s tím, že zákazník nekupuje zajíce v pytli.
  • Ověřená pravost a ověřená (uznaný) stav mince - zachovalost mince je deklarována certifikační autoritou a je také zajištěno, že mince netrpí některým ze závažných poškození; konečné slovo má ale samozřejmě vždy zákazník!
  • Mince je přesně označená (kódem) - dobré a přesné značení mincí je velkou výhodou, zejména při zdědění sbírky.
  • Minci si lze před zapouzdřením nechat vyčistit - NGC i PCGS nabízejí (samozřejmě nikoli zdarma) profesionální čištění mincí před jejich zapouzdřením.

 

NGC - improperly cleaned, tj. nesprávně vyčištěná mince

Bohužel! Certifikační autorita při průzkumu mince odhalila její velmi závažné poškození nesprávným čištěním! Poškození je tak závažné, že je uvedeno místo zachovalosti mince jen IMPROPERLY CLEANED, tedy: nesprávně vyčištěno. Toto poškození může být pouhým okem těžko pozorovatelné a může nemile překvapit při certifikaci mince za desítky, ale i stovky tisíc korun! Více o čištění mincí v samostatném článku: Jak vyčistit mince.

 

Nevýhody certifikace mincí

  • Zklamání z dosaženého hodnocení zachovalosti - k tomu lze jen dodat, že minci lze samozřejmě z krabičky vyjmout! Je ale pravda, že např. hodnocení IMPROPERLY CLEANED příliš nepotěší.
  • S mincí si nelze pohrávat v rukách - to byste neměli ani tak!
  • Některé detaily nejsou skrze krabičku vidět - to je samozřejmě pravda, certifikační autority proto nabízí kvalitní nafocení mince před uzavřením do krabičky.
  • Mince může v krabičce korodovat - to je samozřejmě pravda. Certifikační autority s tím dokonce počítají a například na certifikaci zachovalosti měděných mincí dává časové omezení (např. 10 let).
  • Certifikace není zdarma - to je samozřejmé. Certifikace se tak nemusí zhodnotit u běžnějších mincí, mincí se špatnou zachovalostí apod.

 

Závěrem - kdy certifikovat

Odpověď na otázku, kdy (je výhodné, samozřejmě finální rozhodnutí je na vás) certifikovat je poměrně jednoduchá:

  • všechny vzácnější mince (cena např. nad 500 EUR ve stavu 0/0) u nichž lze očekávat hodnocení zachovalosti MS63 a vyšší
  • všechny velmi vzácné mince (cena např. nad 1500 EUR ve stavu 1/1) u nichž lze očekávat zachovalost AU a vyšší
  • všechny mince, které mohou získat neobvyklé hodnocení nebo velmi vysoký stupeň zachovalosti (např. hodnocení PL - proof like nebo zachovalost MS66 a vyšší)

 

Hodnoceno je samozřejmě ekonomické hledisko. Je zřejmé, že nemá smysl certifikovat běžný FJI zlatník, výjimokou by ale byla situace, kdy mince může získat hodnocení MS66 a vyšší nebo například hodnocení PL apod. Na vyspělých trzích je faktem, že s rostoucí zachovalostí roste cena rychleji než lineárně, jak ukazuje následující tabulka.

Nejvyšší aukční ceny u mince 1/2 dollar (50 cent)  - SILVER COMMEMORATIVES 1936 DELAWARE 50C MS dle NGC

MS 63 MS 64 MS 64+ MS 65 MS 66 MS 66+ MS 67 MS 67+ MS 68
$228.00 $192.00 $230.00 $288.00 $288.00 $336.00 $408.00 $2280.00 $7475.00