Doprava pro ČR zdarma při nákupu nad 5000 Kč a pro SR od 197 EUR.

Výkup starých mincí - ceník

Častým dotazem, který je na nás směřován je, zda bychom mohli zveřejnit ceník mincí určený pro výkup mincí (tedy jednoduše ceník výkupu mincí), či zda něco takového existuje a vyšlo např. knižně.

Mít jednoduchý ceník mincí dost dobře nejde. Pokusíme se ale vysvětlit, jak při určování cen vašich mincí postupovat. Nejen, že existuje velké množství mincí a takový ceník by byl dost obsáhlý, navíc se ale cena mincí velmi, velmi značně liší v případě různých variant, ale především také v závislosti na zachovalosti. Vedle typu a varianty je právě zachovalost mince nejdůležitější parametr při posuzování její ceny. To nejdůležitější je ale samozřejmě aktuální tržní poptávka. Bez poptávky (zájmu sběratelů či investorů) nemají mince žádnou cenu.

Pozn.: Zde abychom nemuseli stále opakovat mince/medaile budeme dále hovořit o mincích, ale stejné se samozřejmě vztahuje i na medaile.  Medailemi se myslí historické "upomínkové" ražby, obvykle realizované do zlata, stříbra a bronzu. Většina katalogů se zaměřuje na mince z daného období a vybrané medaile (ty nejznámější). 

Hlavní faktory určující cenu mince při výkupu

Hlavní tři faktory, které ovlivňují cenu mince při výkupu, prodeji či aukci jsou následující:

  • typ a případně i varianta mince, ročník a mincovna,
  • zachovalost,
  • aktuální poptávka.

 

Z výše tří uvedených faktorů nelze říci, že byl jeden důležitější než druhý. Z hlediska ceny mince je jedno, jak moc vzácná je, pokud o ní není tržní zájem. Stejně tak špatná či velmi špatná zachovalost znehodnotí prakticky každou, i vzácnou minci (výjimkou jsou samozřejmě velmi vzácné mince, které se v lepším stavu nezachovaly). A samozřejmě platí i naopak, že velmi vysoká zachovalost může podstatně navýšit hodnotu i běžnější mince.

Pro (alespoň do jisté míry) objektivizaci zachovalosti mincí se provádí tzv. certifikace mincí.

Určení mince

Pro stanovení ceny mince je samozřejmě nezbytné určení typu mince, jinými slovy toho (lidově řečeno) "co je to za minci". To může být někdy obtížné, zejména pro začínající numismatiky (numismatika je název pro obor, který se zabývá sbíráním mincí) či osoby, kteří se pohybují mimo obor (numismatiky). Neexistuje žádný spolehlivý postup, který by vedl ke správnému a bezchybnému určení mince. 

  • ročník mincí - ročník mince je zcela zásadní údaj, neboť jednotlivé mince stejného "typu" (tj. například zlatníky FJI), ale s různým ročníkem
  • mincovna
  • opis na minci - opis na minci je jedním z nejlepších ro
  • vyobrazení mince, fyzické rozměry a váha
  • zjištění, zda se nejedná o tzv. variantu mince -

 

tolar-leopold-I-1660

Tolar Leopolda I. z roku 1660 s opisem - HU.BOH.REX LEOPOLDUS D.G RO.I.S. AUG.GER

 

Pokud si nejste s určením mince jisti, obraťte se na odborníka, nebo komunitu. Zde bychom doporučili naše numismatické fórum, kde rádi zodpovíme všechny vaše dotazy (pokud na ně budeme znát odpověď :))

Ceník mincí a katalog pro určení typu a ceny mince

Pro určení orientační ceny mince existují tzv. katalogy mincí. Katalog mincí obvykle zahrnuje jisté historické období. Na přehled katalogů mincí se můžete také podívat v rámci nabídky našeho eshopu.

Co v katalogu či chcete-li ceníku mincí naleznete se podrobněji podíváme na jenom příkladu.

 

Varianty mincí

Některé mince či medaile mají tzv. varianty (jejich existence není žádná velká výjimka). Jedná se o stejné provedení mince s obvykle drobnou odchylkou. Ceníky mincí často právě nejobvyklejší varianty mincí zachycují a dokumentují. Tyto tzv. varianty bývají cennější než běžná provedení, pro jejich obvykle menší náklad (nemusí být ale pravidlem, náklady i vzácnost může být stejná). Ukážeme si jeden příklad tzv. varianty.

Co dělat, když Moje mince/medaile není v katalogu uvedena

To je samozřejmě možné. Množství především medailí (a zejména od 18. století) je značné. Stejně tak je značné množství mincí ze středověku (typicky pražského groše, který patří mezi nejlépe zdokumentované středověké mince našeho území). V tuto chvíli vám nezbývá nic jiného, než se obrátit na radu odborníka či komunity.